2405Thu2018

Son Guncelleme11:38:31

Çarşamba, 06 Nisan 2016 21:20

KİMLİK BİLGİLERİM ÇALINDI: HÜKÜMSÜZDÜR

Yazan  Kemal ÜÇÜNCÜ

Çalınan kimlik bilgilerim yenileninceye kadar hükümsüzdür. Yasal haklarımın bu bilgilerle kullanılmasının "ilgilileri" tarafından önlenmesini, hukukumun korunmasını ve kimlik bilgilerimin iadesini arz ve talep ederim!..

Kemal ÜÇÜNCÜ

 

***

Bakan Binali Yıldırım'dan 50 milyon Türk'ün kimlik bilgilerinin çalınması iddiasına ilk açıklama!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin çalındığı iddialarına yönelik açıklama yaptı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin çalındığı iddialarına yönelik açıklama yaptı. Bakan Yıldırım konuyla ilgili olarak;

"Mernis bilgilerinin çalındığı iddiası doğru değildir. Bildiğimiz bir konudur, zaman zaman piyasaları hareketlendirmek isteniyor. Eski bir konu yeniden gündeme getirilmiş. Sanal dünyanın yasalara daha fazla titizlik göstermesi gerekir. Kişisel verilerin korunmasına yönelik yasal düzenlememiz de Meclis'ten çıktı. Bu da yürürlüğe girdikten sonra çok daha güvenli bir ortam olacaktır."

dedi!..? 

Dünyada bilişim alanındaki gelişmeler yaşandıkça siber tehditlerin güncelliğini koruyacağına dikkati çeken Yıldırım, "Siber Güvenlik Kurulu ve Siber Güvenlik Eylem Planı'na göre kurumların bu tip tehditlere karşı hazır hale getirilmesi konusunda çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Nasıl hastalıklarla yaşıyorsak bununla da yaşamayı öğreneceğiz".

Güzel bir örnekleme.

Bakan, "Türk vatandaşlarının kimlik bilgilerinin çalındığı" yönündeki iddiaları yalanladı. İçimiz rahatladı. Böyle yalan haberler sıkça ve maksatlı olarak çıkarılıyor.

**

50 MİLYON TÜRK VATANDAŞIN BİLGİLERİ ÇALINDI İDDİASI

Toplamda 49 milyon 611 bin 709 kişiye ait kimlik bilgilerini barındıran veri tabanının bilgisayar korsanlarınca çalındığı iddia ediliyor. Söz konusu iddiaya ilişkin ABD haber ajansı AP, internete yüklenen veri tabanını "Bugüne kadarki en büyük kamuya ait bilgi sızıntısı" olarak nitelemişti.

SUNUCU ROMANYA'DA İDDİASI

Söz konusu veri tabanını ele geçiren bilgisayar korsanlarının kullandığı bilgisayarların sunucularının Romanya'da olduğu 
belirtilirken verilerin yüklendiği internet sitesinin web alanının ise İzlanda'dan alındığı iddia ediliyor.

Veri tabanında yer aldığı iddia edilen bilgilerse şunlar:

TC kimlik numarası
Ad
Soyad
Anne Adı
Baba Adı
Cinsiyet
Doğum Yılı
Doğduğu Şehir
Nüfus Kayıt Yeri
Açık Adres

***

Son değişiklik Çarşamba, 06 Nisan 2016 21:52

Kemal ÜÇÜNCÜ

Kemal ÜÇÜNCÜ

AKÇAKÖY MAHALLESİ

E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
Yorum yazmak için üye girişi yapınız