Cumartesi, 29 Mart 2014 17:29

31 MART SABAHI SEÇİM SONRASI

Yazan  Birdal KAZAZ

31 MART SABAHI SEÇİM SONRASI

 

Çok şükür seçim kabusu bitti. Seçim sonuçları herkese hayırlı ,uğurlu olsun. Seçim meydanlarında birbirine yapmadık hakareti bırakmayan parti liderleri bilmiyorum rahatlamışlar mıdır?

 

Vatandaş oyunu kullanarak demokratik tercihini sandığa yansıttı. Oyunu kullanmayanların ise ülke geleceği hakkında, bir yaptırımı olamaz. Oya dönüşmeyen sözlerin ise  havanda su dövmekten farkı yoktur.

 

Seçim atmosferi içinde liderler birbirlerine mahalle kavgasında bile söylenemeyecek seviyesizlikte öyle sözler sarfettiler  ki insanın böyle bir siyaset olmaz olsun diyesi geliyor. Bu liderler seçimlerden sonra herhalde birbirlerinin yüzüne bakmayacaklar. Yoksa bu denli kin ve nefret anlaşılabilir bir tutum değildir. Başbakan bir camiayı adeta vatan haini ve nerede ise dinsiz ilan etti. Köprüleri tamamen atarak bugüne kadar desteğini gördügü insanlara akla hayale gelmedik itham ve hakaretler de bulundu.Herşeyin doğrusunu Allah(c.c) bilir.  

 

Türk milleti bu tür bir siyaseti haketmiyor. Yukarıdaki gerginliğin binde biri tabana yansımış olsa inanın memlekette kan gövdeyi götürürdü. Büyük bir olgunluk içinde seçim sürecini geçiren Türk halkını tebrik etmek lazım. Vatan sevgisi bu olsa gerek. Başta Ak parti olmak üzere bütün partilerin bu gerginlikten ve aynı fikirde olmayanlara hakaretten vazgeçmesi gereklidir. Hatta bana göre bütün milletten seçim sürecinde yürüttüğü nefret ve kin dolu söylemlerinden dolayı özür dilenmelidir.

 

Kaset furyası çifte standardın beslemesinde bu seçimde de başroldeydi. Senin olunca iyi benim olunca kötü. Tapeler,dinlemeler , darmadağınık ve korumasız bir devlet görüntüsü. Allah aşkına bu devletin MİT’i, emniyeti ne iş yapar, kime çalışır?

 

Ak parti öyle bir seçim propagandası yürüttü ki Türkiye’yi ikiye böldü. Ak partili olanlar ve olmayanlar yani vatan hainleri,hatta ve hatta dinsizler.Tayyip Erdoğan seçim sürecince adeta başbakan olduğunu unuttu. Böyle bir söyleme sahip birisinin seçimden sonra  ‘’Ben yetmişaltı milyon vatandaşımı kucaklıyorum’’ .’’Yaradılanı yaradandan ötürü seviyorum’’diyebilecek mi? Dese de ne kadar inandırıcı olabilecek. İki lafından biri ''Fakir,fukara,garip,gureba'' olan bir başbakanın yolsuzluk iddiaları karşısındaki tutumu önümüzdeki dönemi nasıl etkileyecek bunu zaman gösterecek. Ancak intikam ve kin hatta tehdit dolu bir uslup devletin vatandaşlarına karşı kullanacağı bir yöntem olamaz. Bunu bu toplum kaldıramaz.

 

Akpartinin seçimden birinci parti olarak çıkması  sakın kimseyi aldatmasın.Türkiye artık her anlamda bölünmüştür. Bu bölünme vatan toprağının bölünmüşlüğü yanında kalplerde oluşan bölünme ile katmerleşmiştir. Bunun vebali de başta genel başkanı olmak üzere Akpartinin yetkili kadrolarının üzerindedir.Siyaset tarihimizde de unutulmaz bir seçim olarak yer alacaktır.

 

Akpartinin seçimden birinci çıkması yolsuzlukları,hırsızlıkları örtmez.

Akpartinin seçimden birinci çıkması kırılan kalpleri onarmaz.

Akpartinin seçimden birinci çıkması yıkılan devlet ciddiyetini geri getirmez.

Akpartinin seçimden birinci çıkması kırılan devlet onurunu tamir edemez.

Akpartinin seçimden birinci çıkması kevgire dönen, yabancı istihbaratların, önüne gelenin dinlediği,  oyuncağı gibi kullandığı,devletin en mahremlerinin çarşaf çarşaf ifşa edildiği bilgileri silemez.

O zaman Akparti neden hala birincidir?

Çünkü yukarıda sıraladığım kaygılar tabana hala yansımamıştır. Köydeki Fatime nene  ‘’Uşuğum,ben hasta olduğumda ambulans doktoruylan gelip beni evimde muayene ediy’’diyor.

Ali dayı’’Oğlum isteduğum hastaneye gidip muayene oluyrum. İstedugum eczanedem ilacımı alıyrım. Daha ne olsun’’diyor. ‘’Yaşlı babama da bakım parası verıy’’.

‘’Köyümüzün yolu da betonlandı’’.’’Ramazanda kumanya,kışın da kömür alıyrım elhamdülillah’’.’’Hem de başbakan çok delikanlı önüne gelene posta koyayı baksana dünyaya meydan okıyı’’.

Hasan aga’’Uşuğum’’diy.’’Bu sene sattığım funduğun parasından çok yer parası aldım’’.

 

İşte en büyük sebep bu. Vatandaş olaya kendi dünyasını ilgilendiren pencereden bakıyor. Seçim kampanyasında da Ak parti bu pencereyi çok iyi kullandı, süsledi püsledi ve reklamını iyi yaptı.Zaman zaman maddi yatırımlarla, zaman zaman da dini ve manevi söylemlerle vatandaşın gözünü boyamasını bildi.

 

Akparti,problemleri çözeceğim derken,  memleketi öyle çaresiz bir hale getirdi ki kendisini vazgeçilemez yaptı. Bunda muhalefetin alternatif sunamayan politikaları da en büyük sebeptir. Mesela Akpartinin başlattığı çözüm veya çözülme süreci hakkında daha geniş anlamda Kürt sorununa muhalefetin alternatifi nedir? Bilen var mı? Muhalefet liderleri memleketin en hassas bölgesi güneydoğusuna seçim çalişması veya ziyaret için niçin gitmezler. Kürt vatandaşlarımıza söyleyecekleri hiç bir şeylerimi yok mudur? Oralar bu vatan toprağı oradaki insanlar bizim vatandaşımız  değil midir? Eğer korktukları için gitmiyorlarsa bu kabul edilemez. Bunun vebali de iktidar partisine ait değil midir? Sen nasıl memleket yönetiyorsun ki muhalefet partileri ve ,cumhurbaşkanı vatan toprağının bir bölümüne gidemiyor.

 

CHP, seçimde geniş tabana hitap eden adaylara yer vererek oyunu bir miktar arttırmasını bildi. Birlik beraberlik vurgusu ile vatandaşın güvenine talip oldu.

 

MHP, Bahçeli liderliğinde devlet vakarını muhafaza adına tabanına çatışmadan uzak kalınması ve demokratik yollarla iktidara dersinin verilmesini öğütledi ve bunun mükafatını sandıkta gördü.

 

Bdp aldığı oylara ve dış mihraklara güvenerek sakın bu bölgede bazı denemelere girişmesin. Unutmasın ki memlekette çıkacak karışıklıktan en büyük zararı o bölge insanı görür. Bu ülke hepimize yeter. Tabiî ki birlikte yaşamasını bilirsek.

 

Hiçbir dava vatan davasından büyük değildir. Vatan millet, bayrak, din için samimi olarak çalışanların Allah(c.c) yar ve yardımcısı olsun.

 

Hiçbir parti seçimin galibi benim demesin.

   

Ey millet, seçimin tek galibi sensin. Birliğinizi, sukünetinizi muhafaza ederek siyasilere en büyük dersi verdiniz. Sandıktan çıkan oy oranlarıyla da partilerinize gerekli mesajları iletmiş oldunuz.  Seçim sonuçları gösteriyor ki tokatın büyüğü 2015 yılındaki genel seçimlerde gelecek.Tokatı hak edenler hazırlıklı olsun. Gözün aydın TÜRKİYE.

 

Sevgiyle kalın.


Birdal KAZAZ

Birdal KAZAZ

Orman Endüstri Mühendisi

KTÜ Orman Fakültesi 

Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Pilot Tesis Sorumlusu

E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Son eklenenler Birdal KAZAZ

yukarı git