2405Thu2018

Son Guncelleme11:40:26

Çarşamba, 15 Ocak 2014 21:15

SINAV CİDDİ İŞTİR!

Yazan  Kemal ÜÇÜNCÜ

SINAV CİDDİ İŞTİR!

DANIŞTAY 2013 SBS SONUÇLARINI DURDURMA KARARI ALDI

 

SBS

Milli Eğitim Bakanlığı, İlköğretim öğrencilerini Orta Öğretim Kurumlarına yerleştirmek için merkezi bir sınav (SBS) yapmaktadır.

Ortaöğretime yerleştirme sistemi çerçevesinde, Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS), "Bakanlığın Merkezi Sistem Sınav Yönergesi, Merkezi Sistemle Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına Öğrenci Yerleştirme Yönergesi ile 2013 Seviye Belirleme Sınavı Başvuru Kılavuzu" hükümleri doğrultusunda 8 Haziran 2013 Cumartesi günü 1.112.604 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmişti.

MEB, sınav sonuçlarını 12 Temmuz 2013'te açıklamış, ancak aynı gün yapılan inceleme sonucunda söz konusu sınavda Almanca ve Fransızca testlerini cevaplayan 718 adayın yabancı dil testlerine ilişkin değerlendirmesinde yanlışlık yapıldığı belirlenmiş. Yine aynı gün Almanca ve Fransızca testlerinden sınava giren adayların yeniden değerlendirmesinin yapıldığı belirtilerek, “hiçbir mağduriyete yer vermeyecek tedbirlerin alınarak” yeni puanların saat 17.00'de açıklandığı vurgulandı.  

Birşeyler unutulmuş ya da ihmal edilmiş yahutta önemsenmemişti: 718 öğrencinin puanları düzeltilmiş olsa da, bu öğrencilerin yeni paunlarına bağlı olarak diğer öğrencilerin büyük çoğunluğunun sıralaması da değişir.

İTİRAZ

Nitekim, bu anahtarların yanlış olması gerekçesiyle  2013 SBS'ye göre yerleştirilmelerin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın tarafından Danıştay’a bir başvuru yapıldı.

Aradan aylar geçer, atı alan henüz Üsküdar’a vardı mı bilinmez ama yanlış hesap bu kere de Bağdat’tan döner: Sınavdan 6 ay 2 gün sonra 10 Ocak 2014 tarihinde (!) “Danıştay SBS'deki yerleştirmelerin yürütmesini durdurma kararı aldı”.

Danıştay kararı 15 Ocak 2014 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına ulaştı.

Bu sonuca göre 1.112.604 adayın sınav sonucu yeniden değerlendirilecek.

Danıştay, söz konusu kararı CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın'ın, “sadece 718 öğrenciyi değil, sıralamanın tamamını etkilediğinden 1.112.604 öğrencinin sıralamasının yeniden yapılması” yönündeki başvurusu üzerine aldı ve kararda şu ifadelere yer verildi:

"1.112.604 öğrenci için dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararların oluşabileceği tartışmasızdır. Bu nedenle hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde yasa ihlali gerçekleşeceği için SBS'deki yerleştirmelerin yürütmesinin durdurulmasına karar verdik".

MEB  

MEB: "Mezkur karardan kaynaklanabilecek olası mağduriyetleri önlemeye yönelik çalışmalar Bakanlığımız tarafından başlatılmış olup, yürütmenin durdurulması kararına bir üst mahkemede itiraz hakkımız da dahil olmak üzere gerekli tüm hukuki süreçleri takip edeceğiz"

Sınav sonuçlarının ise 12 Temmuz 2013'te açıklandığı hatırlatılan açıklamada, ancak aynı gün yapılan inceleme sonucunda söz konusu sınavda Almanca ve Fransızca testlerini yanıtlayan 718 adayın yabancı dil testlerine ilişkin değerlendirmesinde yanlışlık yapıldığının belirlendiği ifade edildi. 

Yine aynı gün Almanca ve Fransızca testlerinden sınava giren adayların yeniden değerlendirmesinin yapıldığı belirtilen açıklamada, hiçbir mağduriyete yer vermeyecek tedbirlerin alınarak yeni puanların saat 17.00'de açıklandığı vurgulandı.  

Ancak CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın'ın, Ankara 18. İdare Mahkemesine yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtığı ve dava sonucuna bağlı olarak MEB tarafından aşağıdaki açıklama yapıldı:  

"İşbu dava üzerine Ankara 18. İdare Mahkemesi 10 Ocak 2014 tarihinde yürütmenin durdurulmasına karar vermiştir. Söz konusu karar 15 Ocak 2014 tarihi itibarıyla Bakanlığımıza ulaşmıştır. Mezkur karardan kaynaklanabilecek olası mağduriyetleri önlemeye yönelik çalışmalar Bakanlığımız tarafından başlatılmış olup, yürütmenin durdurulması kararına bir üst mahkemede itiraz hakkımız da dahil olmak üzere gerekli tüm hukuki süreçleri takip edeceğimizi kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız”.

Benzer bir karar da 17.08.2012 tarihinde alınmıştı:

“Bir öğrencinin 17.08.2012 tarihinde yayınlanan Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı yerleştirme sonuçlarında yedek olduğu okulların hatalı belirlenmesine ilişkin, yerleşme imkânı olmayan okullara yedek olarak yazıldığı, yedek olarak yerleşme imkanı daha yüksek olan tercih sonuçlarının ise “kazanamadınız” şeklinde belirtildiği gerekçesi ile açtığı dava Ankara 15. İdare Mahkemesince görüşülmüş ve yürütmeyi durdurma kararı alınmıştır”.

SONUÇ

Milyon öğrencinin sınavı büyük ve önemli bir organizasyondur.

Bu sınavın büyüklüğü ve önemi ölçüsünde büyük ve önemli bir uğraş yanında, ciddi bir dikkati  de gerektirir. Ciddiyet gerektirir.

Böyle büyük organizasyonlarda yapılabilecek hataların telafisi zor, bazen de imkansızdır.

Hele, yapılabiledecek hataların üstünün örtülmesi, geri dönüşleri ve öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesini daha da zorlaştırır.

Bu durumda "adaleti tesis etmek" mümkün olmaz.

Adaletin olmadığı yerde, yeni adaletsizlik çeşitlerinin ortaya çıkması kaçınılmaz olur. Hele bu gençlere ilişkin ve eğitim konusunda ise dudum daha vahimdir.

Bu bir kısır döngü haline döner.

Toplumsal çürümüşlüğün kaynağı da burada yatar.

Şimdi ne olur?

Yerleştirmeler yeniden belirlenir mi?

Bir öğrenci dahi mağdursa “çok da önemli değil” denebilir mi?

Muhtemel mağduriyetler sahiden giderilebilir mi?

Yazılı sınavlar mülakata benzemez!

Zor bir durum!

MAK

 

 

Son değişiklik Pazar, 26 Ocak 2014 09:56

Kemal ÜÇÜNCÜ

Kemal ÜÇÜNCÜ

AKÇAKÖY MAHALLESİ

E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
Yorum yazmak için üye girişi yapınız