1806Mon2018

Son Guncelleme07:08:12

Akçaköy'de Ekonomik Durum

 

Akçaköy'de yaşayan insanların ekonomik açıdan ihtiyaçlarının karşılanması, genel olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca, kurum ve kuruluşlarında çalışan memur ve işçiler de köyün ekonomisine önemli derecede katkı sağlamaktadır.

Okuyan çocuklar gerek kendi aile bütçesine ve gerekse Akçaköy ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.Coğrafi durum ve doğal yapısı modern tarım çalışmalarına uygun değildir. Köyde kazma, bel ve küreğin dışında tarım aleti yoktur. Eskiden tarlalarda kara sapan ile ekin ekilirdi. Zaman zaman Akçaköy'e gelen yabancı traktörler ile de köyde düz olan çok az miktardaki arazi alanları sürülmüşse de bu arazilerden verimli ürün alınamamıştır.

Fındık Bahçesi Akçaköy'de yaşayan insanlar genelde üretici değil tüketicidir. Genellikle, yetiştirilen fındık, tütün, patates, mısır gibi tarım ürünleri satılmaktadır. Üretilen mısır önceden tamamen insan yiyeceği olarak kullanılırken buğday unu kullanımı yaygınlaştı­ğından günümüzde besi hayvanlarına yem olarak da kullanılmaktadır.


Tarla tarımında daha çok patates, mısır, fasulye, lahana, marul, maydanoz ve diğer sebze üretimine önem verilmektedir.

Akçaköy’de ayrıca büyük ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Ancak, her aile kendi ihtiyacını karşılayacak kadar hayvan beslemektedir.


Mısır Tarlası Arıcılık ise tarım ürünlerinin aksine daha modern yöntemler­le yapılmaktadır. Gezici olarak yapılan arıcılıkta alınan bal mik­tarı hayli fazla ve tatmin edicidir. Bu nedenle balcılık nerede ise bal ziraatı halini almıştır. Geçimini arıcılık ile sağlayan pek çok aile vardır, Akçaköy'de marangozluk ve demircilik önceden var olup, son zamanlarda modern bir şekilde ilerleme kaydedilmiştir. Her çeşit demircilik ve marangoz işleri en iyi şekilde yapılmaktadır. Köyün tüm demir ve marangoz ihtiyacı köyde karşılanmaktadır.


Akçaköy'de örgü işleri de ileri durumda sayılabilir. Kadınlar, evde yaptıkları dikiş, nakış işlerinin yanı sıra, hemen, hemen kendi işlerinin tamamını kendileri yaparlar. Kız çeyizleri bu örgülerle süslenir. Bazı aileler tarafından, aile bütçesine katkı sağlamak için para karşılığı da örgü örülmektedir.

Kaynak : Akçaköy Tarihi,Necat UZUN