2106Thu2018

Son Guncelleme02:19:55

Eğitim ve Sağlık

 

  AKÇAKÖY'DE EĞİTİM – ÖĞRETİM

   Akçaköy'de eğitim - öğretimin tarihi Cumhuriyetten sonra başlar. Cumhuriyet dönemi öncesi eğitim - öğretim Osmanlıca dilinde yapılmaktaydı. Akçaköy'de ilk okul şu andaki merkez camii yanındaki mezarlığın başında idi. Bu okul iki katlı, iki derslikli, ahşap bir bina olarak eğitim ve öğretim hizmet verirdi. Bu okulun yan duvarları açık, tam örtülmemiş olduğundan kışın ve soğuk havalarda eğitime elverişli olmadığından çocuklar sık sık hastalanırdı.

  Okulu teftişe gelen müfettiş okulun eğitim - öğretime elverişli olmadığını, köyde yaşayan insanlara ve yetkililere okulun onarılmasını ve muhafaza altına alınması gerektiği yönünde rapor vermiş olmakla birlikte, devlet ve fakir halk tarafından okulun onarımı yapılamadı.

  Çocuklar yine soğuk kış şartlarına rağmen okula devam etmişlerdir. Ancak, ikinci kez okulu teftişe gelen müfettiş okulun onarılmadığını görünce 1936 yılında okulun kapanmasına karar verdi. Müfettiş kapatılan okulda bulunan öğrencilerin bir kısmını Limli (Kaynarca) köyünde açık olan okula, diğer kısmını ise Karaman'da açık bulunan okula gönderdi.

  1936 yılından 1946 yılına kadar geçen süre içinde Akçaköy'de eğitim - öğretim okul olmayışı yüzünden yapılamamıştır. Çocukların bir kısmı başka okullarda öğrenim görmüştür. Yıllarca okulsuz kalan köye 1946 yılında zamanın Milli Eğitim heyeti Fındıkkayası mevkiinde bir okul yapılmasına karar verdiler.

  Ancak, Fındıkkayası'nda okulun yapılmasına kadar Eğitmen Recep Yılmaz evinin altında üç derslikli bir okul açılır ve böylece 1946 yılında Akçaköy'de eğitim - öğretim yeniden başlar.Daha sonra Fındıkkaya'da beş derslikli yeni bir okul yapıldı. Geçici olarak Eğitmen Recep Yılmaz'ın evinde eğitim gören öğrenciler bu okula nakledildi. Fındıkkaya'da eğitim - öğretim yapan bu okul 1957 yılına kadar devam etmiştir.

 

  1957 yılında büyük bir rüzgar Fındıkkaya'daki bu okulun çatısını söküp atınca bu okulda da eğitim yapma olanağı kalmaz. O günkü adıyla Akçaköy Merkez İlkokulu, temeli halk evi olarak atılan binaya taşındı. Daha sonra köyde öğrenci sayısının azalması sonucu Fatih İlkokulu ile birleştirilen bu ilkokul İlköğretim kanunundaki değişiklikle birlikte, Akçaköy İlköğretim Okulu olarak birleştirilerek Lise binasına nakledilmiştir. Akçaköy Lisesi, halkın yoğun isteği ve Akçaköy Belediye Başkanlığının Milli Eğitim Bakanlığına bina taahhüdü üzerine 108 öğrenci ile 1968 yılında Ortaokul olarak eğitime başlamıştır.

   1979 yılında Akçaköy Belediye Başkanlığının yine bina taahhüdü ile Lise kurulmuştur. 106 öğrenci ile eğitim - öğretime başlayan Akçaköy Lisesi, Ortaokul ile tek müdürlük çatısı altında birleştirilmiştir. 8 yıllık zorunlu eğitim uygulamasının başlatılmasından sonra Ortaokul bölümü aşamalı olarak İlköğretim Okuluna katılmıştır. 09.09.2001 tarihi itibari ile 696 kişiye lise diploması veren Lisenin son 10 yıla kadar üniversitelerin çeşitli bölümlerine öğrenci gönderme başarısı oldukça yüksektir.

   Sözkonusu dönemde sosyal ve kültürel faaliyetlerde de lisenin önemli başarıları vardır. 1990'lı yıllardan itibaren Lisenin gerek üniversite sınavlarındaki başarısı ve gerekse sosyal ve kültürel faaliyetlerdeki başarısında ciddi bir düşüş, öğrenci sayısında önemli azalma olmuştur. Şu anda Akçaköy İlköğretim Okulu ve Akçaköy Lisesi “Akçaköy Lisesi” adına inşa edilen binada eğitim – öğretime devam etmektedir.

 Akçaköy Lisesinde öğrenim gören öğrenci sayısındaki azalma nedeniyle üst kurumca Akçaköy Lisesinin 2010 yılında kapatılmasına karar alınmıştır. Akçaköy Lisesi'nin geri kazanılması konusunda gerekli çalışmaların zaman geçirmeden başlatılması; bireysel ve kurumsal dinamiklerin harekete geçirilmesi Akçaköy'ün geleceği adına yapılabilecek en güzel etkinlik olarak anılacaktır.

Kaynak: www.akcakoykdkd.org

 AKÇAKÖY DE SAĞLIK HİZMETLERİ

   Akçaköy'de sağlık ocağı kurulmadan önce halk sağlık hizmetleri için Akçaabat ve Trabzon'daki hastanelere giderdi. Yol ve araba olmadığı zamanlarda hastalar "sal" diye tabir ettiğimiz yan yana çakılmış tahtalardan oluşan sedye görevi gören bir düzenek ile hastaneye veya arabaya kadar taşınırdı. Bugün çok şükür ki .hastalarımızı 15 dakikada şehirdeki hastanelere yetiştirecek asfalt yolumuz, arabalarımız ve hatta ambulansımız mevcuttur. Hatta ilk müdahaleyi yapacak doktorumuz ve sağlık ocağı personelimiz mevcuttur.
 
   Yad ederken her zaman kendileriyle övünç duyduğumuz, minnet ve şükran beslediğimiz Açaköy'ün ileri gelenlerinin yoğun gayretleriy­le Akçaköy Sağlık Ocağı 1968 yılında hizme­te girmiştir. Sağlık ocağı bugün 1 doktor, 1 sağlık memuru. 1 hemşire, 1 ebe, 1 şöfor ve 1 hizmetli kadrosu ile Akçaköy halkına sağlık hizmeti sunmaktadır.